Official Selections 2014
118 Films 23 Countries
2 Punk 1 (2.1) Germany Rainer Baerensprung Program 8
2A Spain Alfonso Diaz Program 10
A Passo D'Uomo (Manhole) Italy Giovanni Aloi Program 10
A Tangled Tale USA Corrie Francis Parks Program 7
Abgehauen (Runaway) Germany Annette Assmy Program 2
Στ'αλήθεια (Actually) Greece Konstantinos Fragkoulis Program 5
Amor a Primera Vista (Love at First Sight) Spain Mark Playne Program 9
Answering The Call USA Emily Fraser Program 3
Baristo USA/NM Taos Stella Fernando Program 1
Behind The Mask USA/NM Taos Andrea Heckman Program 1
Blackstory Austriz Stefan & Christoph Brunner Program 5
Blackwood USA Rob Anderson Program 7
Boundary of Melancholy South Korea Raya Kim Program 3
Brendan O'Connell is Blocking the Bread Aisle USA Julian Lasseur Program 11
Breakdown India Brayden Yoder Program 3
Чиппендейл (Chippendale) Russia Kamila Safina Program 5
Coffee Malaysia Pouya Eshtehardi Program 10
Color Thief Spain Violeta Barca Fontana Program 11
Complementary USA/NM Christopher Zappe Program 12
Creaman Spain Ester Casas Program 7
Dances, Rituals and the Feminine Spirits of Taos USA/NM Taos Jean Stevens Program 1
De Huid Voelt (Skin Feels) Netherlands Daan Bunnik Program 3
Death The Loser Japan Seiki Watanabe Program 10
Decimation USA Wade Jackson Program 4
Desolate USA/NM Nate Regier Program 12
Die Krankenhaus Australia Philip Boatswain Program 3
Dieu reconnaîtra les Siens (Let God Sort Them Out) France Cedric Le Men Program 6
Dios Por El Cuello (God By the Neck) Spain José Trigueiros Program 3
Dve Prinzessi (Two Princesses) Russia Maria Stepanova Program 8
Eat Germany Moritz Krämer Program 11
Efímera Spain Diego Modino Program 2
Eideam Spain Alvaro Granados Program 10
El Edén de Kiko (Kiko's Paradise) Spain Paco Gisbert Pico Program 5
El Ruido del Mundo (The Noise of the World) Spain Coke Riobóo Program 10
Elixor USA Laura Goldhammer Program 10
Eve Angelic USA/NM Luca Ceccarelli Program 12
Families Are Forever USA Vivian Kleiman Program 7
Faustus: Incident #375 Canada Dominik Pagacz Program 2
Fertile Sand Spain Tomas Rojo Program 7
Flight of the Geese USA Brandan Kieschbaum Program 7
Fortune Faded Germany Alexander Heringer Program 8
Franky & The Ant USA Billy Hayes Program 6
Gaspé Copper Canada Alexis Fortier Gauthier Program 4
Going Home Homeless USA/NM Taos Levi Romero Program 1
Good Night UK Muriel d'Ansembourg Program 10
Harmony USA Margaret Orr Program 11
Head In A Vice New Zealand Themistocles Lambridis Program 2
Heat Lightning USA/NM Patrick Mehaffy Program 12
Hello Sunshine UK Dan Nathan Program 5
Home Spain Carlos Alonso Ojea Program 8
Humanexus USA Ying-Fang Shen Program 11
I am Kimuras Cat Japan Sheh Kataoka Program 7
I Kissed Sonja Austria Paul Ploberger Program 10
Ice USA Barry Stevenson Program 8
Ich Bin Krank Romy ( Romy, I Am Shy) Germany Andreas Grützner Program 11
Il Passo Della Lumaca (Snail's Pace) Italy Daniele Suraci Program 7
Inertial Love Spain Cesar Esteban & José Estean Alenda Program 11
Isabella USA Donald Graham Program 10
Kako sam ostao bez krila (How I Lost My Wings)Serbia Ivan Tasić Program 4
Krot na More (The Mole At the Sea) Russia Anna Kadykova Program 2
Le Hérisson de Verre (The Glass Hedgehog) France Jean-Sebastian Bernard Program 8
Lease On Life: Restoring the Bosque USA/NM Travis Thems Program 12
Little Vulvah & Her Clitoral Awareness Denmark Sara Koppel Program 2
Lo Vedo I Mostri (I See Monsters) Italy Frederico Alotto Program 6
Mr Bear Spain Andres Rosende Program 6
Maria Germany Elmar Freels Program 3
Meat Russia Vladimir Saknnov Program 6
Memory Sculptor Japan Ken Ochiai Program 5
Mi Ojo Derecho (The Apple of My Eye) Spain Josecho de Linares Program 9
My Shadow An Illusion of Me Germany Karl F. Stewart Program 4
NGUTU Spain Felipe Del Olmo & Daniel Valledor Program 7
No One Pukes In Heaven Germany Katja Benrath Program 11
Not Over Japan Toru Hayai Program 5
Of Cows and Men USA Emily Fraser Program 9
One Day The River USA Laura Goldhamer Program 10
One Shot Germany Dietrich Brüggeman Program 9
Orogeny UK Mark Birbeck Program 11
Pillow Girl USA Ronnie Cramer Program 10
Poustinia USA Kristian Berg Program 11
Pro Kopf (The Maid) Germany Sascha Zimmerman Program 4
Probujdane (Awakening) Bulgaria Yana Lekarska Program 4
!Sarduchi! USA/NM Taos Patrick Trujillo Program 1
School Of My Dreams Kenya Babara Rick Program 7
Sexo Explícito Spain José Manuel Carrasco Program 6
She Likes Me! USA/NM Royal Day Program 12
Six Letter Word USA Lisanne Sartor Program 3
Shadow Chalk Japan Yanlong Li Program 7
Sleight Of Hand Australia Michael Cusack Program 4
Slomo USA Josh Izenberg Program 9
Sorry to Interrupt Germany David M. Lorenz Program 5
Steffi Likes This Germany Philipp Scholz Program 10
Sució Por Fuera (Dirty on the Outside) Spain Leonardo Lafferte Program 2
Sun Kink USA/NM Forrest Goodluck Program 12
Swing Of The Coffin Maker Azerbaijan Elmar Imanov Program 2
Tailed USA/NM Donovan Fulkerson Program 12
Taos Art Pioneers USA/NM Taos Thomas E. Azzari Program 1
The Barber UK Nicola Morris Program 4
The Bath USA Mark Lundsten Program 9
The Case Of Mary Ford UK Ben Mole Program 8
The Chile Film USA/NM Kelly Urig Program 3
The Comedian Australia Brandon Donoghue Program 8
The German Who Came To Tea USA Kerry Kolbe Program 4
The Grandparents USA J.P. Preseault Program 8
The Hopper Denmark/Germany Alex Brüel Flagstad Program 9
The Magic Ferret Canada Alison Parker Program 7
The Princess and the Musician USA/NM Alejandro Montoya Marin Program 12
The Red Carpet Spain Manuel Fernandez & Iosu Lopez Program 5
The Silence USA/NM Echota Killsnight Program 12
The Walking Shadow of Danny O'Shea USA/NM Jennifer Jordan Program 12
Those That Play Your Clowns USA/NM John Broadhead Program 12
To Venture or Not USA/NM Taos Margaret Chipman Program 1
Treasure: The Story of Marcus Hook USA ValerioCiriaci Program 8
Tree Of Pan Madeira Aitken Pearson Program 11
Wade In The Water Spain Stefano Ridolfi Program 9
Welcome Yankee Canada Benoit Desjardins Program 2
White Buttons Germany Horris Program 6
White Swan France Oliver Lallart Program 8
Wind Germany Robert Löbel Program 9
ZJ Boarding House USA/NM Taos Jody McNicholas Program 1
Zombiwood USA/NM Lauren Petzke Program 6
*******************************************