Taos Shortz Film Fest
March 30 - April 2, 2017
Taos, New Mexico

2015 Official Selections

 

Check Out the 2015 InterActive Program 

 

150+ Films – 34 Countries 

#nightslikethese
USA/ NM, Hannah MacPherson

A New You
Australia, Dane Hansen

Ahlem
Italy, Alessandra Pescetta

AlgoRhythm 1
Canada, Aleksi Moriarty

Alien Communications
USA, Kurtis Theorin/ Kris Theorin

All Seasons Become One
USA, Shannon Michael Terry

Baja Secret Miracle
México, Eliana Alvarez Martinez

Balcony
Kosovo, Lendita Zeqiraj

Beep
USA, Yvan Iturriaga

Bingo Night
USA, Jordan Liebowitz

Capsized
USA, Brandon M. Freer

Capstone
USA/ NM, Freedom Hopkins

Carry On
China, Yatao Li

Chakshoo
India, Ankush Jindall

Contorted
UK, David North

Cooped
USA, Mike A. Smith

Confessions Of A Ranking Girlfriend
Japan, Shinichirou Ueda

Counter
USA, Nicholas Bouier

Creeper
Canada Manoil Kargov

Crumbs
USA/ NM, Alejandra Castro

Democracia
Spain, Borja Cobeaga

Dial “Y” For Yesterday
Canada, Gregory Crompton

Drifting
USA, Joel Benjamin

Eine Gute Geschichte (A Good Story)
Germany, Martin-Christopher Bode

El Resto Es Silencio
Spain, Pablo Bullejos

El Tío
Spain, Alex Montoya

Effroi (Dread)
Canada, Manoil Kargov

Electric Indigo
Belgium Jean-Julien Collette

Elsewhere, The Survivors
USA, Ali Aschman

Enfilade
Australia, David Coyle

Extreme Pinocchio
France, Pascal Chind

Eye in Tuna Care
USA, John Walter Lustig

Fire Season
USA, Courtney Saunders

Firme Usted Aquí (Sign Here)
Spain Rodrigo Zarza

Fool’s Day
USA, Cody Blue Snider

Foster Dog
USA, Lisa Alonso Vear

From the Ground to the Cloud
Tanzania, Denise Zmekhol

From Under the Rust
USA, Julien Lasseur

Gone Fishin’
USA/ Taos, Greg Kuebli and Stephanie Waters

Gorge
USA/ Taos, Mark Goebel

Hacia Una Primavera Rosa (Towards a Pink Spring)
Tunisia Mario de la Torre Program 1

Haiku 4: Still Canada Lyle Pisio Program 7

Henry and the Animals USA/ NM Peter Kershaw Program 10

Hermes Und Aphrodite Germany Gregor Zootzky Program 14

High Hopes Palestine Guy Davidi Program 1

Hinckley’s Drop UK Neil Vidler Program 8

Holland By Handcycle USA/ Netherlands Topher Downham Program 14

I Am Sami UK Kae Bahar Program 6

I’ve Just Had a Dream Spain Javi Navarro Program 9

I Need My Monster USA Stephen Baker Program 9

iBuddy USA/ NM Tom Szymanski Program 10

In der Stille der Nacht Austria Erich Steiner Program 3

In Memory: A Love Poem from a Son to His Mother USA Sean Mirkovich Program 6

Into The Cave USA/ NM Anne Farrelli Program 3

Klang der Stille (Sound Of Silence) Germany Adrian Goiginger Program 5

Knock Knock USA Jeff Betancourt Program 8

La Bi Ci Italy Giorgio Borgazzi Program 14

Las Cieni (Forest of Shadows) Poland Andrzej Cichocki Program 11

Las Viudas de Ifni Morocco / Spain Pacheco Iborra/ Pedro Palacios Program 1

Letmunat Ima (The Way Things Are) Israel Guy Nemesh Program 1

Lila Argentina/ Spain Carlos Lascano Program 12

Life In America USA Vox Program 8

Low/Fi USA/ NM Alejandro Montoya Marin Program 13

Lothar Switzerland Luca Zuberbühler Program 11

Love and Commando France Laurent Ardoint/ Stephane Duprat Program 11

Love in the Time of March Madness Australia Robertino Zambrano & Melissa Johnson Program 7

Mansgris (Chauvinist Pig) Sweden Anna/ Michaela Lundholm/Berner Program 13

Mercitronc! Canada Dominik Pagacz Program 12

Mbeti: Road to Kisesini USA/ NM/ Kenya Ann Bromberg Program 10

Mr. Invisible UK Greg Ash Program 7

Mirror USA Ithyle Griffiths Program 14

Mirror In Mind Korea Seung Hee Kim Program 13

Misle Oriyon Ethiopia Biniam Tefera Program 8

Mit Besten Grüßen (With Best Regards) Germany Bernhard Wenger Program 13

Moses On The Mesa USA/ NM Paul Ratner Program 3

Moving Yerevan Armenia Jeven Chowdhury Program 6

När tårarna fallit (When Tears Have Fallen) Sweden Henrik Henziger Program 5

Nayan and the Evil Eye Canada Shaleen Sangha Program 9

No Love Lost UK Shekhar Bassi Program 11

Nobody USA William Bryan Program 9

Not Anymore: A Story of Revolution Syria Matthew Van Dyke Program 7

Oh Wal (Oh Whale) Switzerland Joana Locher Program 9

On/Off France Thierry Lorenzi Program 11

One Year Lease USA Brian Bolster Program 6

Open Spaces USA Nick Rafter Program 6

Poetry In Motion USA/ Taos Peter Walker Program 10

Por Siempre Jamón (Forever Ham Ever) Spain Ruth Diaz Program 13

Read Chuna Nepal Micro-Documentaries Program 7

Reel Life UK Laurence Relton Program 13

Replace Germany Sven WindszusProgram 13

Ripple Effect USA/ NM Mukul Gadde Program 10

Run Crab Run USA Wei Lu Program 5

Salomea’s Nose Germany/ USA Susan Korda Program 3

Scrabble Switzerland Cristian Sulser Program 13

Secret USA Tony Fulgham Program 13

Seed USA/ NM Zach Tiongson Program 10

Sermon of the Serpent USA Mark R. Brown Program 5

Sitting USA Laurie Norton Program 12

Six Italy / USA Frank Jerky Program 11

Strings USA Crystal Us Program 9

Sunrise USA Diego Rico <Program 12

Sure Thing USA Deborah Reinisch Program 7

The Apothecary USA Helen Hood Scheer Program 9

The Art Police USA/ NM Jonah Zeiger/ Kimberly Harwood Program 10

The Belief Iran Amir Vahedi Program 3

The Cave Singer USA/ Taos Adeliza Backa Space Program 5

The Courier USA/ NM Courtney Jones Program 10

The Gandydancer USA/ NM Stephen Burhoe Program 10

The Hole Canada Allen Agostino Program 12

The Joneses USA/ NM Alejandro Montoya Marin Program 10

The Love Scene Iran Ardy Aryan Program 1

The Moped Diaries USA Tyler Nilson Program 14

The Other Side USA Scott Brown Program 8

The Last 40 Miles USA Alex Hannaford Program 11

The Present Germany Jacob Frey Program 9

The Roar USA Monish Gangwani Program 12

The Sky Is Not Empty Iran Yaser Telebi Program 3

The Struggle Of Libations Ireland Erin Mullally Program 3

The Unclean Iran Bahram & Bahman Hajaboullou Program 1

The Wise One USA/ NM Jean Stevens Program 12

Toda Un Futura Juntos Spain Pablo Remón Program 7

Trash, Manufactured USA Christopher Jones Program 12

To Kill A Sparrow Afghanistan Zohreh Soleimani Program 1

Una Nit Catalonia Marta Bayarri Program 13

Void USA/ NM Justin Golightly Program 10

Waking Marshall Walker USA Bjorn Thorstad Program 5

What Cheer? USA Michael Slavens Program 7

Wolves and Humans: A New Story of Coexistence USA/ NM Elke Duerr Program 5

Yek Rooz Ba Madaram (A Day With My Mother) Iran Zardosht Afshari Program 3

Yo Te Quiero! Argentina Nicolas Conte Program 9

Zugzwang USA Yolanda Centeno Program 5

 

…plus a selection of Native American films in collaboration with IAIA and NM High School student films.

Comments are closed.