Official Selection 2019

Program1    Program2    Program3    Program4    Program5    …NM…

1500 Miles             Chris Duncan US 17:30   Program5

#SuperInLove         Curro Bernabéu  Spain  10:00   Program3

A Grand Journey       Amon Barker  US     15:00   …NM…

A Man Never…           Eugene Izraylit     France  13:31    Program3

A Song Can’t Burn        Roscoe Neil   UK/Lebanon     11:46  Program2

Alice and Lewis            Elina Street  US/France 15:40  Program5

Asia A                Andrew Reid  US  20:00   Program5

Ato San Nen (Three More Years)     Pedro Collantes    Spain     26:00  Program3

Beat Blue           Julian Alexander      US/NM      15:30   …NM…

Bitchboy                 Måns Berthas         Sweden    15:00  Program2

Bye Bye Les Puceaux  (Bye Bye Virgins)      Pierre Boulanger  France  23:00  Program2

Caught In The Chamber        Nathan Johnson   US  6:50  Program2

Color Me Done          Dominic Garcia   US/NM  9:25   …NM…

Custodia Compartida (Joint Custody)    Carlus Fábrega   Spain  5:50   Program1

Deep Dive        Mohammad Soleimanifeijani  US/Iran  6:06  Program4

El Aguacate (Avocado)        Darwin Serink    US 10:00  Program4

Evelyn X Evelyn           Eric Pumphrey  US  13:10  Program4

Evie           Mike Peebler  US  10:00   Program3

Fauve (Fox)         Jeremy Comte    Canada  15:52  Program3

For A Better Life       Yasmin Mistry       US      9:32  Program4

Framed         Marco Jemolo  Italy  7:00   Program3

Futures          Daniel Marc Janes    UK   12:50   Program1

Generations     Sune Sorensen   Denmark  11:00  Program4

Gifts From Babylon           Bas Ackermann    Gambia  23:47  Program4

Golden Girl       Chiara Fleischhacker   Germany     12:52   Program2

Grief (A place none of us know until we reach it)     Alexandra Matheo   Greece   8:00  Program4

Jacob’s Kiss      Michael Figari   US   12:31   Program5

L’Homme et le Poisson (The Man and the Fish)    Lewis Leon     Canada   4:08   Program5

Last Taxi Dance       Brayden Yoder   US/Hawaii  18:04  Program3

Les Trompes de Ma Mere (Under Mom’s Skirt)       Sarah Heitz de Chabaneix       France     12:10  Program2

Mandalina Ağacı  (The Mandarin Tree)       Cengiz Akaygün   Germany/Turkey   17:58   Program1

Mni Wiconi: Water Is Life             Miguel Antonio Genz   US   2:44   Program5

Mr. Sushi             Joshua Sallach   US/NM   13:00   …NM…

My Paintbrush Bites              Joel Pincosy   US   16:03   Program5

New Mexico Rain: The Story of Bill and Bonnie Hearne              Bunee Tomlinson   US/NM   26:08  …NM…

Palaio Faliro          Kiki Shakti       US/NM/Taos  5:25   …NM…

Pile ou Face (Heads or Tails)        Fernand-Philippe Morin-Vargas  Canada   15:00   Program1

Platypus         Trevor Kristjanson    US    14:53   Program4

Reboot        Ellen Osborne    US    4:00   Program1

Skier    Anna Nosatova    Russia   13:07   Program5

Sorry For Your Loss     Lauren Bair   US   8:38  Program4

Stick Fighter       Mayo Whaley   US  9:39   …NM…

STOP    Steven DeGennaro    US   12:00   Program1

Tabu        Justin Spray   UK/Tanzania   14:20  Program3

Ten Hours       Trevor Morgan   US   16:17  Program1

The Blues Crab        Ari Rubenstein   US   13:42   Program1

The Cheech       Edward Tyndall   US   11:30   Program5

The Drink       Cosima Spender  UK   11:50   Program5

The One Where They Ride The Shuttle     Chad Thomas Wallin    US    4:51   Program3

The Shipment      Bobby Bala      Canada  25:00  Program1

The Sound        Antony Petrou    Cyprus    15:15   Program2

Trois Pages  (Three Pages)     Roger Gariépy     Canada  15:00  Program4

Tshweesh      Feyrouz Serhal    Lebanon    25:00   Program2

Zilly’s War          John Broadhead      US/NM       25:50   …NM…

Comments are closed.